Lysá hora

Návštěva „královny“ Beskyd

Lysá hora je místem, které by měl alespoň jednou v životě navštívit každý, kdo byl v Beskydech. A možná právě proto je také jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v celé České republice. Pokud se chcete vyhnout proudu turistů, vydejte se na vrchol po žluté značce od přehrady Šance.

Pokud se na výlet vypravíte z Apartmánů U Trojice, například v Bílé-Mezivodí, můžete využít bezplatné parkování u hráze přehrady Šance. Stezka vede nádherným bukovým lesem, který vás vyvede na lesní cestu na úbočí hory Čupel. O kousek dále se pak projdete po okraji přírodní rezervace Mazák. Ta je jedním z nejkrásnějších míst v celých Beskydech, nezřídka v ní dokonce přebývá rys ostrovid. Nad sedlem Kobylanka se začne žlutá stezka klikatit. V okamžiku, kdy se po vaší levé straně otevře nádherné panorama vrcholů hor Smrku, Kněhyně a Radhoště, máte vyhráno. Jste již téměř na vrcholu!

Lysá hora nabízí zázemí v podobě dvou horských chat. Co je však na vrcholu v případě pěkného počasí nejkrásnější, jsou výhledy. Při dobré viditelnosti můžete na východě obdivovat štíty Vysokých Tater, na západě pak hřeben Jeseníků.

Další tipy na výlet

Kontakty a rezervace

Biskupství ostravsko-opavské
Kostelní náměstí 3172/1
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava