Rejvíz

Rejvíz

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se na ploše 396,63 ha v severovýchodní části Hrubého Jeseníku v masivu Orlík. Území je rozvodím Černé Opavy a Vrchovištního potoka, které je položeno v nadmořské výšce 750 až 790 m v široké, mělké pánvi mírně skloněné k východu. Unikátnost přírody této rezervace je podmíněna geologickou minulostí a klimatem.

Hranice rezervace jsou vyznačeny na kmenech stromů dvěma červenými pruhy a tabulkami se státním znakem. Okrajové pásmo rezervace tvoří smrkový les o výměře 67,39 ha, jehož charakter se mění směrem ke středu chráněného území v porosty s borovicí blatkou.

Lokalita je významným biotopem pro mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Zachované přírodní hodnoty rejvízského rašeliniště jsou nejen objektem vědeckého výzkumu, ale i velmi atraktivní z hlediska cestovního ruchu.

Velká kotlina

Po modré do Pradědovy zahrádky

Několik měsíců v roce je Velká Kotlina schovaná pod metrovými závějemi sněhu. Tu a tam se kotlem převalí lavina. Když ale sníh na jaře zmizne, změní se toto úžasné místo k nepoznání. Zeleň kosodřeviny a trav se promíchá s barvami vzácných květin a vytvoří dechberoucí scenérii.

Pokud jste ubytovaní v Apartmánech U Trojice, můžete se do Velké Kotliny vydat z Karlova. Naučná stezka vás provede společně s modrou značkou podél horního toku řeky Moravice. Les se postupně změní v kleč a vysokohorské louky poseté kameny.

Až dorazíte pod ty největší Petrovy kameny v nadmořské výšce 1446 metrů, můžete se rozhodnout, jestli se občerstvíte na Ovčárně a pak se vrátíte stejnou cestou zpět. Nebo zabočíte na hřeben Vysoké hole a po červené a zelené sejdete zpět do Karlova. Tak jako tak, čeká vás krásná příroda a nezapomenutelný zážitek.

Bílá Opava

Úchvatný kaňon s vodopády

Řeka Bílá Opava vytvořila na svém horním toku úchvatný kaňon. Proud se dere skrz skály a vytváří tak divokou scenérii vodopádů a šumící dravé vody. Tento kout přírody patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete na Moravě a ve Slezsku navštívit.

Ideální výchozí bod pro hosty Apartmánů U Trojice je malé parkoviště na silnici mezi Karlovou Studánkou a Vidly. Pětikilometrová procházka směrem nahoru po žluté značce je místy technicky náročná, je třeba překonat několik lávek a větších kamenů. Nejedná se ale o nic, co by nezvládl průměrně zdatný turista.

Cílem pro návštěvníky údolí Bílé Opavy bývá často chata Barborka. Tam si dají něco dobrého na zub a vracejí se zpět mírným sestupem po modré turistické značce do Karlovy Studánky. Celou trasu lze bez potíží zvládnout za čtyři hodiny a rozhodně je lepší ráno vyrazit dříve. Snáze totiž zaparkujete a užijete si trasu bez větších davů.

Praděd

Nejvyšší hora Moravy

Kdo nebyl na Pradědu, jako by ani nenavštívil Jeseníky. Nejvyšší hora Moravy a současně nejvyšší vrchol pohoří Hrubý Jeseník dosahuje nadmořské výšky 1 492 metrů nad mořem. A především výhledy z vrcholu stojí za výlet!

Hosté Apartmánů U Trojice se na Praděd pěšky nejsnáze dostanou z Karlovy Studánky. Malebná je například žlutá turistická trasa údolím Bílé Opavy. Stezka divokým kaňonem končí u chaty Ovčárna. Poslední tři kilometry až na vrchol Pradědu jsou pak procházkou po široké silnici. Pokud vám to do kopce nešlape dobře, vyjeďte z Karlovy Studánky na parkoviště k Ovčárně autem nebo autobusem.

Ať se dostanete na Praděd jakkoliv, určitě se na vrcholu nechte vyvézt výtahem na rozhlednu ve výšce 1 565 metrů. Za dobrého počasí přehlédnete kus České republiky od Krkonoš až po Beskydy. Za návštěvu stojí také stylová restaurace v budově vysílače. Když se tam dobře občerstvíte, osm kilometrů zpět do Karlovy Studánky zvládnete hravě.

Lysá hora

Návštěva „královny“ Beskyd

Lysá hora je místem, které by měl alespoň jednou v životě navštívit každý, kdo byl v Beskydech. A možná právě proto je také jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v celé České republice. Pokud se chcete vyhnout proudu turistů, vydejte se na vrchol po žluté značce od přehrady Šance.

Pokud se na výlet vypravíte z Apartmánů U Trojice, například v Bílé-Mezivodí, můžete využít bezplatné parkování u hráze přehrady Šance. Stezka vede nádherným bukovým lesem, který vás vyvede na lesní cestu na úbočí hory Čupel. O kousek dále se pak projdete po okraji přírodní rezervace Mazák. Ta je jedním z nejkrásnějších míst v celých Beskydech, nezřídka v ní dokonce přebývá rys ostrovid. Nad sedlem Kobylanka se začne žlutá stezka klikatit. V okamžiku, kdy se po vaší levé straně otevře nádherné panorama vrcholů hor Smrku, Kněhyně a Radhoště, máte vyhráno. Jste již téměř na vrcholu!

Lysá hora nabízí zázemí v podobě dvou horských chat. Co je však na vrcholu v případě pěkného počasí nejkrásnější, jsou výhledy. Při dobré viditelnosti můžete na východě obdivovat štíty Vysokých Tater, na západě pak hřeben Jeseníků.

Bílá

Putování na hraniční hřeben

V okolí Bílé se nachází celá řada krásných zákoutí, kde nenarazíte na davy turistů. Některé z beskydských krás leží na zelené turistické značce, která vás provede z parkoviště v Bílé až k Masarykově chatě na česko-slovenské hranici.

Sotva vyrazíte z centra obce, zaujme vás na pravé straně dřevěný kostel svatého Bedřicha. Ten se od ostatních beskydských dřevěných kostelíků liší tím, že byl vybudován ve stylu severské architektury. O kousek dále, tentokrát na levé straně, můžete obdivovat arcibiskupský lovecký Zámeček s oborou. Jak budete postupovat po zelené značce hlouběji do údolí Smradlavy, pohltí vás nádherná beskydská příroda. Jednou ze zajímavostí údolí je například pramen Smradlavy, jehož sírovodíkový zápach prozrazuje původ pojmenování této říčky.

Ještě než dorazíte k Masarykově chatě, minete Maxovu vodní nádrž, chcete-li „klauz“. Toto jezírko společně s celou řadou dalších v minulosti sloužilo k plavení dřeva. Po osmi kilometrech putování si pak na Masarykově chatě dopřejte zasloužené občerstvení. Zpět na Bílou se pak vydejte po stejné trase nebo okruhem po červené a modré značce přes Kelčovské sedlo.

Radhošť

Hora opřená mýty a legendami

Nejen nádherné výhledy dělají z Radhoště jedno z nejoblíbenějších výletních míst v Beskydech. Je to především celá řada pamětihodností a zajímavostí, které zde stojí za to vidět.

Pokud se na Radhošť chystáte z Apartmánů U Trojice, například z Bílé-Mezivodí, doporučujeme vyrazit autem nebo autobusem na Pustevny směrem od Prostřední Bečvy. Už na samotných Pustevnách můžete vedle novodobé Stezky Valaška obdivovat také historické dřevěné stavby Maměnka a Libušín známého architekta Dušana Jurkoviče. Cestou na Radhošť po modré turistické značce pak můžete obdivovat vyhlídkový altán Cyrilka, sochu pohanského boha Radegasta a místo, odkud pochází jeden ze základních kamenů pražského Národního divadla.

A nakonec to nejkrásnější. Vrchol Radhoště ve výšce 1 129 metrů s úchvatnou dřevěnou kaplí Cyrila a Metoděje, kterou střeží sousoší obou věrozvěstů. Ať navštívíte Radhošť v zimě nebo v létě, v klidu se zde usaďte a vychutnávejte si ten okamžik. Pak se můžete občerstvit v příjemném prostředí restaurace horského hotelu Radegast a vydat se na pohodové 4 kilometry zpět na Pustevny.

Tipy na výlet

Kontakty a rezervace

Biskupství ostravsko-opavské
Kostelní náměstí 3172/1
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava